Kościół Garnizonowy we Wrocławiu z nowym dachem. Nowoczesne rozwiązania chronią zabytkową konstrukcję

Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca. Ten zabytkowy obiekt stanowi centralny punkt miasta i od co najmniej XV wieku zachwyca odwiedzających. Dzięki wprowadzonym zmianom budynek wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami, szczególnie na dachu. Został on odnowiony przy użyciu najnowszych materiałów, tak aby w jak najlepszym stanie zachować wyróżniającą kościół czerwono-zieloną szachownicę. Jak nowy dach będzie wspierał funkcjonowanie zabytku?

Kościół Garnizonowy pod wezwaniem Św. Elżbiety we Wrocławiu jest jedną z najważniejszych świątyń w mieście. Wyróżnia się przede wszystkim kolorowym dachem, łączącym odcienie czerwieni i zieleni. Przez setki lat kościół kilkukrotnie ulegał pożarom, które do dziś pozostają jednym z największych zagrożeń dla obiektów zabytkowych. Z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce liczba pożarów z roku na rok zwiększa się. W związku z zmianami klimatycznymi, przewiduje się, że samozapłony budynków będą występowały jeszcze częściej. Poza ogniem, równie dużym zagrożeniem dla konstrukcji zabytku może być wiatr. W 2022 roku aż o 65 proc. wzrosła liczba zdarzeń spowodowanych silnymi wichurami w porównaniu z rokiem poprzednim. Sprawia to, że budynki, zwłaszcza tak cenne jak zabytkowe świątynie, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu nie tylko pomoże w zachowaniu zabytku w dobrym stanie, ale i wzmocni jego odporność. Właśnie z tego powodu wykorzystano najnowocześniejsze na rynku materiały chroniące dach.

Wytrzymały i odporny zabytek

W trakcie renowacji Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu wymieniono pokrycie dachowe w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne, a przy tym dobrano nowe dachówki, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wizualnych. Jednocześnie kompleksowo zabezpieczono konstrukcję przeciwgrzybicznie i przeciwpożarowo oraz wzmocniono ją pod kątem konserwatorskim. W trakcie prac na dachu usunięto także istniejące łaty i kontrłaty oraz zamontowano nowe.

W projekcie konstrukcji postawiono na najwyższej jakości pokrycia dachowe. W tym wypadku były to membrany dachowe Dorken DELTA®-MAXX, które zapewniają skuteczną ochronę przed wilgocią, podmuchami wiatru czy ogniem. Materiał ma europejską klasę ogniową B, dzięki czemu utrudnia rozprzestrzenianie się płomieni. Produkty z serii DELTA zastosowano także przy pracach nad m.in. Bazyliką Mariacką w Gdańsku i Bramą Cmentarną w Szczecinie.

– Zmiany  wprowadzone w konstrukcji dachu Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu znacząco wzmocnią obiekt, dzięki czemu będzie on bardziej odporny na coraz intensywniejsze zdarzenia pogodowe oraz niszczące działanie słońca, wiatru i wody. Najnowocześniejsze produkty ograniczają też wpływ na budynek ewentualnych pożarów oraz wichur, które występują w Polsce coraz częściej. Zwiększy się również żywotność kościoła, dlatego możemy się spodziewać, że dach wytrzyma wiele lat, zanim konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych takich prac – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Oprócz remontu dachu wykonano prace elewacyjne, wymiany rynien i rur spustowych oraz podjęto działania konserwatorskie i restauratorskie detali architektonicznych. Dzięki temu kościół został nie tylko przygotowany na kolejne dziesiątki lat eksploatacji, ale również, poprzez poprawienie jego estetyki, będzie wyróżniał się wśród wrocławskich zabytków, zachwycając mieszkańców miasta i turystów. Nagranie z prac nad dachem Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu oraz ich wyniki można zobaczyć


Dorken Delta jest liderem w zakresie innowacyjnych produktów i rozwiązań systemowych najwyższej jakości dla dachów skośnych oraz płaskich, aranżowanych także jako dachy zielone. Specjalizuje się w obszarze membran dachowych i elewacyjnych, a także kompleksowych akcesoriów. To przedsiębiorstwo rodzinne ze 125-letnią tradycją. Obecnie działa na skalę  międzynarodową, posiadając oddziały w 11 krajach oraz licznych przedstawicieli handlowych. Na polskim rynku Dorken obecny jest od 1992 roku. Jest najchętniej wybieranym partnerem wśród sprzedawców detalicznych, handlowców, architektów i wykonawców w zakresie realizacji dachów skośnych i zielonych. Wyróżnikami Dorken Delta są innowacyjność, jakość i troska o środowisko.