Deszcze nawalne i wielkopowierzchniowe dachy płaskie. Dlaczego systemy efektywnego odwadniania dachów są tak ważne?

Deszcze nawalne, efekt zmian klimatycznych, są zjawiskiem, które występuje coraz częściej i na które należy się przygotować. Ich częstotliwość, czas trwania i natężenie to czynniki, które trzeba uwzględnić m.in. w projektach budynków – w szczególności w kontekście odwodnienia wielkopowierzchniowych dachów płaskich. To wyzwanie dla projektantów, którzy muszą dokonać odpowiednich wyborów ze świadomością olbrzymich konsekwencji w przypadku niedoszacowań. Dlatego Wavin – producent systemów odwadniających i retencyjnych – dostarcza nie tylko sprawdzone rozwiązania i produkty, ale także udostępnia bezpłatne narzędzia, które usprawniają proces doboru poszczególnych elementów całego systemu.

fot. Maria Bogacz-Rygas, 
Menadżer Rynku Odwodnień Dachów Płaskich w Wavin Polska

Śnieg i woda na płaskim dachu – ryzyko i wyzwanie

Dachy płaskie to szczególny rodzaj dachów – pomimo tego, że towarzyszą nam już od dawna, nadal wymagają szczególnej uwagi w zakresie odprowadzania wody. Jeszcze kilka dekad temu ryzyko z nimi związane dotyczyło przede wszystkim zalegającego śniegu. Obecnie wyzwaniem staje się deszcz nawalny i duża ilość wody, którą system odwodnienia musi przyjąć i odprowadzić – często w bardzo krótkim czasie. Wiąże się to z odpowiedzialnością, która ciąży na projektantach. Nadmiar wody, podobnie jak nagromadzenie pokrywy śnieżnej, może bowiem doprowadzić nie tylko do rozszczelnień i przecieków, ale także do katastrofy budowlanej.

  Katastrofy budowlane mogą mieć różne skutki i wielorakie przyczyny. Jedno jest pewne – większości z nich można uniknąć. Projektanci i dostawcy rozwiązań do odwadniania wielkopowierzchniowych dachów płaskich również powinni mieć tę świadomość. Nigdy nie warto iść na skróty, nie warto „ciąć kosztów”, stosując „alternatywne” rozwiązania, a przy tym przymykać oko na ryzyko obniżenia bezpieczeństwa. Pozorne oszczędności w dłuższej perspektywie mogą przynieść straty, a w skrajnych przypadkach mogą być tragiczne w skutkach – mówi Maria Bogacz-Rygas, Menadżer Rynku Odwodnień Dachów Płaskich w Wavin Polska. System odwodnienia dachów płaskich musi być dostosowany nie tylko do powierzchni dachu, ale także struktury opadów i do roli jaką pełni sam budynek. Wavin ma dwa systemy – pierwszy to system podciśnieniowego odwadniania dachów Wavin QuickStream, drugi oparty jest na systemie grawitacyjnym. Jako producent zawsze doradzamy projektantom, jak bezpiecznie i szybko dobierać wydajne systemy odwodnienia dla dachów płaskich, w tym do dachów wielkopowierzchniowych i dachów zielonych. Narzędzia, które umożliwiają to projektantom, są dostępne m.in. na platformie WaterFolder są bezpłatne, wystarczy się zarejestrować. Bierzemy także udział w webinarach, które wyjaśniają, jak z nich korzystać i są udostępniane także na naszej stronie – dodaje ekspertka.

fot. Wavin QuickStream

System Wavin QuickStream – wydajne odprowadzanie wody z dachów

Wavin QuickStream firmy Wavin to podciśnieniowy system odwodnienia, stosowany na dachach płaskich, który zdaje egzamin nawet podczas najbardziej intensywnych opadów, w tym ulewnych deszczy nawalnych. Sprawdza się na dachach płaskich o złożonej konstrukcji, a jego wysoka wydajność umożliwia zmniejszenie sumarycznej długości i średnic przewodów oraz ilości wpustów, co (wraz z krótszym czasem montażu) daje wymierne oszczędności w kontekście miejsca instalacji, jak i nakładów inwestycyjnych.

Podstawą systemu Wavin QuickStream są wysokiej jakości materiały – poszczególne elementy systemu wykonane są z wysokiej gęstości polietylenu (HDPE), a rury HDPE charakteryzują się bardzo dobrą elastycznością, odpornością na uderzenia oraz na wysokie i niskie temperatury. Ponadto rury wykonane z HDPE są odporne na ścieranie oraz większość stosowanych środków chemicznych, a dzięki dodatkom stabilizatorów UV (zarówno rury, jak i kształtki HDPE) nie ulegają starzeniu i mogą być instalowane na zewnątrz obiektów. Materiał, z którego są wykonane poszczególne elementy systemu, jest lekki, co korzystnie wpływa na transport i łatwość montażu całej instalacji.

Wavin na potrzeby systemu Wavin QuickStream zaprojektował także bardzo wydajne, podciśnieniowe wpusty dachowe, oferując ich szeroki wybór – wpusty mogą być wykonane zarówno z metalu, jak i z tworzywa. Te wykonane w całości z metalu gwarantują wysoką trwałość zarówno w trakcie montażu i eksploatacji, jak i w czasie prowadzenia prac na dachu (np. odśnieżanie, remont pokrycia dachowego). Ich wydajność sprawia, że jest możliwe zastosowanie mniejszej ilości wpustów, co oznacza mniej przebić przez dach, a także zmniejszenie wielkości instalacji (w porównaniu z systemem grawitacyjnym).

Wavin QuickStream posiada także zoptymalizowany, specjalny system mocowania, który służy do szybkiego i sprawnego montażu instalacji. System mocowania Wavin skraca czas montażu, ponieważ nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a ponadto minimalizuje ryzyko popełnienia błędów przez instalatorów. Ponadto system podciśnieniowego odwodnienia dachów Wavin QuickStream można w prosty sposób połączyć z kompletnym asortymentem instalacji podziemnych do zagospodarowania wód deszczowych, np. z Wavin Q-Bic Plus, Wavin AquaCell. Projektanci i instalatorzy otrzymują także pełne wsparcie producenta – od etapu projektowego, poprzez montaż, aż po doradztwo serwisowe.

fot. Wavin QuickStream – realizacje

Wavin wspiera projektantów i instalatorów swoim 30-letnim doświadczeniem w produkcji oraz projektowaniu systemów odwodnienia dachów, w tym wielkopowierzchniowych dachów płaskich. System podciśnieniowego odwodnienia Wavin QuickStream sprawdza się, gdy potrzebny jest szybki i sprawny odbiór dużej ilości wody opadowej z płaskiego dachu – w sposób bezpieczny i wydajny. Może być stosowany zarówno na dachach dużych obiektów przemysłowych czy magazynowych, jak i komercyjnych. Jako producent pomagamy projektantom w wyborze jak najwydajniejszego i bezpiecznego systemu, dlatego wspieramy ich doradztwem i bezpłatnymi narzędziami, np. kalkulatorami dostępnymi na platformie WaterFolder. Usprawniają one dobór poszczególnych elementów, pomagając stworzyć wydajną i bezpieczną instalację. Narzędzia tego typu umożliwiają także wygenerowanie szczegółowego raportu dla danego obiektu i wybranej instalacji, w którym ujęte są wszystkie elementy systemu odwodnienia – wyjaśnia Maria Bogacz-Rygas.

System odwodnienia podciśnieniowego czy grawitacyjnego?

Wavin oferuje projektantom oba typy systemów odwodnienia dachów płaskich. Wybór jednego z nich zależy od typu budynku, rodzaju i powierzchni dachu (np. wielkopowierzchniowy), a także od jego konstrukcji. Na dachach zielonych i zielono-niebieskich (np. dachy polderowe Wavin) zalecane jest stosowanie systemów odwodnienia grawitacyjnego. Na dachach hal magazynowych, przemysłowych czy centrów logistycznych sprawdzają się systemy podciśnieniowe. Budynki o szczególnej roli i wyższych wymogach bezpieczeństwa, takie jak: szpitale, muzea, archiwa (ze względu na obecne w nich drogie i specjalistyczne sprzęty czy cenne zbiory) – zwłaszcza jeżeli w procesie projektowania odwodnienia nie wykorzystano danych statystycznych o opadach atmosferycznych – mogą wymagać zastosowania (zgodnie z normą PN-EN 12056-3) współczynnika ryzyka. Dodatkowo należy pamiętać o odwodnieniu awaryjnym odprowadzania wód opadowych z dachów płaskich – często w postaci nawet drugiego, niezależnego układu odwodnienia. Zmiennych jest bardzo dużo, dlatego Wavin współtworzy bezpłatne kalkulatory (automatyczne i manualne), bazujące np. na atlasie opadów PANDA, z których projektanci mogą korzystać na co dzień.

Płaskie dachy to potencjał, ponieważ można je zazieleniać i wykorzystywać do celów rekreacyjnych, ale to także wyzwanie. Wymagają wydajnego i sprawnego systemu odwodnienia, szczególnie w dobie coraz częstszych deszczy nawalnych. Odbiór, odprowadzenie i retencja wody opadowej to podstawa naszej działalności. Dysponujemy wiedzą, doświadczeniem i know-how, którymi dzielimy się z projektantami. Nigdy nie idziemy na skróty – oferujemy produkty i systemy najwyższej jakości. Nasze rozwiązania są zgodne z europejskimi i krajowymi normami, a instalacje stworzone na ich podstawie są zgodne z dostępną wiedzą i ze sztuką budowlaną. Dlatego projektanci zawsze mogą na nas liczyć – podsumowuje ekspertka Wavin Polska.