Całoroczna równowaga temperaturowa, zdrowy mikroklimat i niskie opłaty za energię. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o domach z drewna?

Na znaczeniu zyskuje budownictwo zrównoważone i coraz więcej inwestorów decyduje się na dom z drewna. To nie tylko przyjazny dla środowiska materiał, który umożliwia uzyskanie zerowego bilansu emisji CO2, ale również doskonały izolator cieplny. Drewniane domy są energooszczędne i wymagają mniejszych nakładów finansowych, aby zapewnić optymalną temperaturę we wnętrzach. Drewno sprzyja również zdrowiu domowników i może wydajnie skracać procesy budowlane. A to nie wyczerpuje listy jego zalet. 

Fot. STEICO

Wybór technologii budowy domu to decyzja o długofalowych skutkach. Dlaczego warto budować z drewna?

Jest wiele powodów, aby zamieszkać w domu z drewna. Wśród najważniejszych należy wymienić zdrową przestrzeń do życia, która nabiera coraz większego znaczenia na liście oczekiwań inwestorów. To efekt rosnącej świadomości o korzyściach płynących z przebywania w zdrowych budynkach. Wybieramy technologie, które gwarantują trwałość, otwartość dyfuzyjną i energooszczędność budynków, ale nie bez znaczenia jest również mikroklimat panujący w pomieszczeniach, sprzyjający samopoczuciu domowników. Ten, jak już powszechnie wiadomo, w dużym stopniu będzie zależał od materiałów wbudowanych w ściany i dach naszego domu – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, dostawcy kompleksowego systemu budowlanego z materiałów produkowanych z drewna. – Mamy coraz większą społeczną wiedzę, że domy z drewna mają bardzo dobre parametry cieplne i zapewniają komfort termiczny przez cały rok.

To, jakie materiały zastosowano do budowy, ma ogromny wpływ na to, jak czują się domownicy. Dom z drewna jest trwały i bezpieczny, a dodatkowo stanowi źródło pozytywnej energii i dobrego samopoczucia . Fot. STEICO

Szereg zalet

Budownictwo drewniane może sprostać rosnącym potrzebom mieszkaniowym, nie stanowiąc jednocześnie obciążenia dla środowiska. Jest zrównoważone, energooszczędne i ma ograniczony ślad węglowy. Popularnością cieszy się również z uwagi na szybki i sprawny proces budowlany. Tam, gdzie tradycyjne drewno osiągnęło granice swoich możliwości, z pomocą przyszły bowiem nowoczesne materiały drewnopochodne i projektowane z nich systemy budowlane, oferowane między innymi przez STEICO, które zapewniły nową jakość budowania.

Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne pozyskiwane z drewna oraz bazujące na nich technologie to prężnie rozwijający się sektor budownictwa, który dostarcza kompletne i wysokich standardów rozwiązania dostosowane do wymagań zmieniającego się rynku budowlanego – potwierdza ekspert. – To już nie są urokliwe chaty z drewna, tylko nowoczesne, energooszczędne i ognioodporne konstrukcje, a przy tym nadal wspierające zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Trwałością i bezpieczeństwem nie ustępują obiektom murowanym, a pod wieloma aspektami mogą je nawet przewyższać.

Materiały drewnopochodne STEICO mogą w znaczący sposób skrócić i uprościć procesy budowlane, ponieważ są łatwe w montażu i mają poręczne formaty. Fot. STEICO

Testy, którym poddano budynki w technologii szkieletu drewnianego z materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych STEICO, dowiodły, że ich trwałość wynosi od 80 do 100 lat. To tyle samo, na ile definiuje się poziom trwałości tradycyjnych budynków masywnych. W tym okresie spełniają swoje funkcje gospodarcze, nośne, termoizolacyjne oraz inne wymagania użytkowników.

Z troską o środowisko

Drewno to najbardziej ekologiczny materiał budowlany, dlatego staje się naturalnym wyborem jeżeli chcemy zadbać o dobrostan własny a jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska. Eksploatowane w zrównoważony sposób wciąż się odnawia, a jego umiejętność magazynowania dwutlenku węgla można wykorzystać również wbudowując drewno w ściany i dachy naszych domów. Drzewa pochłaniają i magazynują w swojej strukturze CO2 w trakcie wzrostu, ale pozostanie on związany w drewnie tak długo, jak długo jest ono używane. Oznacza to, że budynki z drewna mogą pomagać w redukcji emisji dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego drewniane domy pełnią podobną funkcję jak las – przedłużają magazynowanie CO2, efektywnie przyczyniając się do zmniejszenia bilansu gazów cieplarnianych.

Wysokiej jakości izolacja termiczna z włókien drzewnych pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię, oddziałuje na temperaturę w pomieszczeniach i reguluje poziom wilgotności. Maty STEICOflex 036 mają niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,036, co jest szczególnie przydatne w walce z zimowym chłodem, a dzięki dużej gęstości 60 kg/m3 i bardzo wysokiemu ciepłu właściwemu stawiają jednocześnie większy opór promieniom słonecznym. Fot. STEICO

Dom sprzyjający zdrowiu

Niezależnie od tego, czy zamieszkamy na terenach zurbanizowanych, ich obrzeżach czy z dala od ośrodków miejskich, budując z drewna możemy mieć kontakt z naturą. Takie budynki pozytywnie oddziałują na nasz organizm. Badania wskazują, że zastosowanie drewna w konstrukcjach, warstwie termoizolacji oraz jako elementów wyposażenia wnętrz zapewnia korzyści fizyczne oraz psychiczne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

Drewno dostarcza użytkownikom budynków wiele korzyści. Wykonane z materiałów drewnopochodnych ściany „oddychają”, a we wnętrzu panuje odpowiedni mikroklimat.

Drewno ma naturalną zdolność do regulowania poziomu wilgotności. Kiedy na zewnątrz jest sucho i zimno, oddaje zmagazynowaną wilgoć do wnętrza. Natomiast w czasie upalnych i dusznych dni, osusza powietrze w pomieszczeniach – wyjaśnia Michał Komorowski. – Budując w systemie STEICO mamy także pewność, że przegrody budynku będą otwarte dyfuzyjnie, czyli umożliwią odparowanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz lub do wewnątrz. Gromadząca się wilgoć stanowi realne zagrożenie dla trwałości konstrukcji, a w zawilgoconym materiale termoizolacyjnym mogą rozwijać się pleśń i grzyby, szkodliwe dla budynku i naszego zdrowia. 

W energooszczędnych domach z drewna łatwiej utrzymać stały komfort temperaturowy bez nadmiernego udziału urządzeń grzewczych czy chłodzących, a to także przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.

Całoroczny komfort cieplny

Drewno w naturalny sposób kojarzy się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Nie bez powodu. Ten w pełni odnawialny surowiec jest bardzo wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym, a jednocześnie doskonałym izolatorem termicznym, który sprzyja utrzymaniu temperatury wewnątrz budynku na stałym poziomie. Bardzo dobrze chroni przed zimnem oraz upałami, dlatego domownicy nie będą odczuwali dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą.

Drewno i materiały, które są z niego wytwarzane, mają dużo większe ciepło właściwe niż stal czy beton, dlatego w takiej samej temperaturze otoczenia potrafią skumulować więcej energii. Dzięki temu potrzebują mniej energii, aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie, dlatego dużo łatwiej jest zapewnić stały komfort cieplny – tłumaczy Michał Komorowski. – Włókna drzewne w materiałach termoizolacyjnych są mniej podatne na osiąganie temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka jako niekomfortowa, dlatego w naturalny sposób regulują temperaturę wewnątrz. Budynek jest skutecznie chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a uzyskanie i utrzymanie wymaganej temperatury nie nakłada na mieszkańców nadmiernych obowiązków.

Drewniane domy charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię, dlatego w okresie eksploatacji będą wymagały mniejszych nakładów finansowych na ogrzewanie wnętrz zimą i chłodzenie w okresie letnim. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć rachunki za prąd.

Dobrze ocieplone, zdrowe i bezpieczne domy z drewna o stabilnej temperaturze niezależnie od warunków pogodowych to bardzo wygodne miejsce do życia.