Czy warto ocieplać dom jesienią?

Rosnące już od kilku lat ceny materiałów budowlanych sprawiły, że wiele osób odkładało na później prace budowlane i modernizacyjne. W tym roku jednak niektóre produkty staniały. Wśród nich znalazł się między innymi styropian budowlany. Czy obecna jesień jest dobrym momentem na rozpoczęcie robót?

Kryzys ekonomiczny związany z pandemią i wojną spowodowały, że ceny styropianu przez kilka ostatnich lat utrzymywały się na wysokim poziomie. Sytuację tę zmieniło dopiero wyhamowanie w branży budowlanej, które nastąpiło pod koniec 2022 roku. Z ostatniego raportu grupy Polskie

Styropian grafitowy Knauf Therm Technic Fasada λ 33 wyróżnia się korzystną ceną w stosunku do jakości
Fot. Knauf Therm

Składy Budowlane wynika, że spadek cen izolacji termicznych w sierpniu wyniósł aż 17% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Pomimo tańszych materiałów niektórzy inwestorzy rozważają odłożenie planów modernizacyjnych do wiosny z obawy przed niesprzyjającą aurą, a także w nadziei na kolejne obniżki cen. Wielu obserwatorów branży budowlanej przewiduje jednak, że w związku z ponownie wzrastającą aktywnością budowlaną można oczekiwać jedynie kolejnych wzrostów. Tym samym tegoroczna jesień może być najlepszym momentem na ocieplenie domu i uniknięcie zbyt wysokich kosztów ogrzewania. Trzeba jedynie zadbać o wykonywanie prac w odpowiednich warunkach pogodowych oraz dobór takich technologii, które zagwarantują szybki postęp prac.

Klimat na termomodernizację

Płyta styropianowa Knauf Therm Technic Fasada λ 33 z prostą krawędzią
Fot. Knauf Therm

Najłatwiejszą, najbardziej efektywną ekonomicznie i najszybszą technologią termoizolacji budynków jest metoda lekka mokra złożona z trzech warstw: płyt izolacyjnych montowanych na klej i kołki, siatki zbrojącej oraz tynku. Wbrew pozorom jesień może okazać się dobrym czasem na przeprowadzanie prac tą metodą. Zalecana przez producentów temperatura aplikacji materiałów chemii budowlanej, takich jak systemowe kleje czy tynki mineralne i  organiczne, zawiera się w przedziale od 5 do 25°C. W ostatnich latach średnia temperatura powietrza w październiku i listopadzie w wielu regionach Polski utrzymywała się właśnie na tym poziomie. Należy jedynie unikać prowadzenia prac w okresach z przymrozkami i opadami. Co ważne, jesienią nie występują także charakterystyczne dla okresu letniego upały powyżej 30°C i intensywne promieniowanie UV, które są szkodliwe nie tylko dla spoiw, lecz także popularnie stosowanych płyt EPS, zwłaszcza tych grafitowych. To właśnie styropian znajduje dziś najczęstsze zastosowanie przy pracach dociepleniowych, ze względu na prostą obróbkę, nienasiąkliwość i mniejszą wagę niż np. wełna mineralna, co wpływa na łatwość montażu. Wykonana z jego użyciem elewacja jest lekka i nie obciąża ścian zewnętrznych. Lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi cechuje się styropian grafitowy, który dzięki temu może być układany w cieńszych warstwach niż biały. Na przykład nowe płyty Knauf Therm Technic Fasada λ 33 pozwalają uzyskać wymagany w programie Czyste Powietrze współczynnik przenikania ciepła dla ściany z pustaków ceramicznych na poziomie U=0,2 W/m2K już przy grubości 15 cm. Styropian ten ma przy tym korzystną cenę w stosunku do jakości i pozwala znacznie przyspieszyć jesienne prace ociepleniowe.   

Zdążyć przed deszczem…

W październiku i listopadzie należy uważnie śledzić warunki pogodowe oraz jak najszybciej zakończyć prace na zewnątrz budynku, aby zdążyć przed późnojesienną słotą. Szczególnym zagrożeniem dla świeżo wykonanej warstwy termoizolacji są nie tylko przymrozki, lecz także opady deszczu, które zmieniają skład chemiczny spoiw stosowanych w trakcie robót ociepleniowych. Zasadniczo niewskazane jest nakładanie klejów czy tynków na zawilgocone powierzchnie, ponieważ prowadzi to do zwiększenia zawartości wody w ich składzie i pogorszenia parametrów przyczepności. Woda opadowa obniża również jakość i trwałość powłok wykończeniowych, takich jak farby czy tynki cienkowarstwowe. Co prawda styropian jest materiałem nienasiąkliwym, jednak w czasie opadów woda może również podciekać pod  warstwę ocieplenia. Jeśli wilgoć zostanie zamknięta między styropianem i murem, dojdzie do obniżenia właściwości termoizolacyjnych całego układu. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie na czas prac w postaci plandeki i postawić na rozwiązania, które ułatwiają wykonawstwo. Płyty styropianowe Knauf Therm Technic Fasada λ 33 są dostępne w szerokim zakresie grubości od 50 do 300 mm oraz w dwóch wersjach kształtu – z krawędzią prostą o wymiarach 1000×500 mm lub frezowaną o wymiarach 990×490 mm. Druga z nich umożliwia układanie płyt na tzw. zamek, co eliminuje ryzyko powstawania szczelin, które są źródłem ucieczki ciepła. Materiał cechuje się ponadto optymalną odpornością na zginanie BS ≥ 70 kPa i wytrzymałością na rozciąganie siłą prostopadłą na poziomie TR ≥ 80 kPa. Dzięki temu wykonana z jego użyciem warstwa ocieplenia zachowa swoje doskonałe właściwości na długie lata.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.pl

***

O projekcie Grafitowy Dom

Opracowana przez markę Knauf Therm oferta „Grafitowy Dom” składa się z innowacyjnych styropianów grafitowych, które cechują się doskonałym współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda 0,031-0,033 W/mK i starannie dopasowanymi do zastosowań parametrami wytrzymałości mechanicznej. W skład oferty wchodzą zarówno formowane ciśnieniowo płyty, takie jak Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 dedykowane do termoizolacji ścian zewnętrznych, jak i produkowane metodą podwójnego spieniania płyty „3 w 1” Knauf Therm Expert Fasada/Dach/Podłoga EPS 80 λ 31. Uzupełnieniem oferty są grafitowe płyty fasadowe – Knauf Therm Expert Fasada λ 31, Knauf Therm Expert Fasada λ 32 i Knauf Therm Technic Fasada λ 33. Kompleksowy program wysokiej jakości produktów pozwala na stworzenie profesjonalnej, ciągłej warstwy termoizolacji energooszczędnego domu od fundamentu aż po dach.