Poznaj nasze produkty – system orynnowania Zenit

Mogłoby się wydawać, że o systemach orynnowania zostało powiedziane już wszystko. Jednak wciąż pokutuje przekonanie, że to nie jest aż tak ważny element dachu, aby zbytnio analizować wybór konkretnego systemu. Cena, kolor, ogólny wygląd i gotowe. Nic bardziej mylnego! Krok po kroku ekspert Balex Metal omawia poszczególne elementy orynnowania i podpowiada na co zwrócić szczególną uwagę.

Jaka rynna nie będzie się przelewać przy silnych opadach deszczu?

Istnieją dwa rodzaje rynien – typu skandynawskiego oraz niemieckiego. Różnią się między sobą pojemnością przy czym system skandynawski jest systemem węższym. Natomiast system typu niemieckiego jest głębszy i odprowadza do 30% więcej wody. Dzięki temu właśnie, nawet przy bardzo intensywnych opadach deszczu, rynna typu niemieckiego nie będzie ulegać przelaniu. Właśnie z tego powodu orynnowanie Zenit jest orynnowaniem typu niemieckiego.

Złączka rynny z wmontowaną uszczelką

Rynna ma standardowo długość 4 m więc występują takie miejsca w okapie, gdzie poszczególne elementy rynien trzeba połączyć i uszczelnić. Złączki uszczelniają połączenie rynien i występują na rynku w dwóch wersjach, z uszczelką lub bez. Wersja bez uszczelki wymaga niestety używania różnych uszczelniaczy bądź innych mas trwale plastycznych. Aby wyeliminować dodatkowe prace, w systemie Zenit złączka rynny posiada uszczelkę EPDM. EPDM to materiał, który jest najbardziej trwały na warunki atmosferyczne.

Jak nie pomylić denka prawego z lewym?

Denko to element zamykający rynnę. W różnych systemach orynnowania denka występują w wersji lewej i prawej co generuje częste pomyłki. Dlatego system Zenit wykorzystuje denko uniwersalne, które pasuje zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Ponadto denko Zenit jest szczelne i nie wymaga dodatkowego doszczelniania.

Ważna funkcja haków w systemie orynnowania

Haki to elementy, na których umieszcza się rynny, instalując je co ok. 50 cm. Haki mają przenieść ciężar całego orynnowania i stanowią również element bezpieczeństwa komunikacji dachowej. Wspólną cechą wszystkich haków jest to, że każdy z nich musi unieść 75 kg. W przypadku kiedy dekarz lub kominiarz musi się oprzeć nogą na orynnowaniu, to hak jest zabezpieczeniem.

Haki w systemie Zenit występują w dwóch rodzajach. Haki długie, nakrokwiowe stosowane najczęściej w budownictwie jednorodzinnym tam gdzie mamy do czynienia z więźbą dachową i łatami. Drugi ich rodzaj, to haki doczołowe. Montowane w budownictwie jednorodzinnym na desce podrynnowej, która jest zamocowana do krokwi. Albo  w przypadku budownictwa przemysłowego na czole płyt warstwowych dachowych.

Oczywiście haki muszą być tak montowane, aby zapewnić półprocentowy spadek dla rynny. Pół procent zapewnia, że woda płynie z prędkością 4 km/h czyli ok 1 m/s. Między innymi z tego powodu dość istotne jest żeby dobierać rynny typu niemieckiego, głębsze, które odprowadzają 30% więcej wody. To stanowi zabezpieczenie, że przy podanej prędkości spływu rynna nie ulegnie przelaniu.

Większy sztucer – jakie ma zalety?

Sprawdziliśmy, że w systemie Zenit sztucer jest ok 20% cięższy od innych systemów orynnowania, które są oferowane na rynku. Oznacza to, że pozwala na łatwiejsze odprowadzenie wody czy śniegu i mniejsze ryzyko zablokowania systemu orynnowania. Ponadto sztucer w systemie Zenit ma tylko jeden szew, z tyłu, po stronie niewidocznej. Pamiętajmy, że każde przycięcie i zagięcie stali jest miejscem gdzie może dojść do korozji. Dlatego, na wszelki wypadek szew został ukryty. Przy okazji fakt, że rynna systemu Zenit to rynna głębsza, a sztucer jest głębszy i pojemniejszy, możemy zastosować większe odstępy pomiędzy pionami spustowymi.

Kolanka, które mają większy kąt

Kolanka pozwalają na odejście z linii okapu do rur spustowych. Dlatego kolanka w systemie Zenit mają 72 stopnie, zamiast 60. Większy kąt to łatwiejsze odprowadzanie śniegu, który gromadzi się w rynnie. Im mniejszy kąt, tym większe ryzyko, że śnieg zalegnie w systemie połączonych kolanek.

Standardowo wśród systemów, które są oferowane na rynku, kolanka są zaopatrzone w szwy góra-dół. W przypadku systemu Zenit, na kolankach wykonaliśmy 2 szwy boczne, które są znacznie mniej widoczne.

Piony spustowe – co jest ważne przy ich rozmieszczeniu?

Piony spustowe, to rura spustowa, obejmy i wylewka. Obejmy są zaopatrzone w śrubę motylkową co przyspiesza montaż i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Piony spustowe możemy zakończyć wejściem do systemu zbierania deszczówki, albo zakończyć wylewką. Wylewka bardzo przypomina standardowe kolanka – ma ten sam kąt, ma też dwa szwy boczne co jest bardzo istotne. Wylewka ma też na końcu specjalnie wyprofilowany rant, który ułatwia odprowadzenie wody.

Dlaczego orynnowanie musi być z blachy podwójnie powlekanej?

System powinien być wykonywany w całości z blachy podwójnie powlekanej aby był obustronnie zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. System Zenit jest powleczony powłoką poliuretanową, Cesar 35 aby trwałość systemu była bez zarzutu. Podwójnie powlekana blacha taką powłoką zapewnia najwyższą odporność na utratę koloru oraz na warunki atmosferyczne.

Jaki rozmiar orynnowania wybrać?

System Zenit produkowany jest w 3 rozmiarach: 127/100, 153/100 lub 153/120. Pierwszy rozmiar dotyczy średnicy rynny, drugi zaś średnicy rury spustowej. System 127/100 na ogół jest używany do budownictwa jednorodzinnego. Chociaż są wyjątki – w niektórych regionach Polski nawet budownictwo jednorodzinne używa systemów dużych – 153/100 lub 153/120 – to są pewne regionalizmy. Na ogół jednak największy system 153/100 lub 153/120 zarezerwowany jest dla budynków przemysłowych – dla dużych hal, o dużych połaciach. Im większa połać tym większy system powinien być zastosowany.

 

Źródło: balex.eu