Akcesoria do okien a koszty eksploatacji

Zmniejsz rachunki, wybierając energooszczędne okno dachowe wraz z dopasowanymi kołnierzami uszczelniającymi i dodatkami.

Dawniej okna dachowe służyły jedynie doświetleniu i przewietrzeniu poddaszy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że ich rola jest znacznie ważniejsza. Nowoczesne okna dachowe są energooszczędne, bezpieczne, funkcjonalne i nie tylko zwiększają komfort mieszkania na poddaszu, ale też zwyczajnie je zdobią. Oczywiście warunkiem jest poprawny montaż, w tym właściwie wykonane ocieplenia i uszczelnienia – o to najlepiej zadbają dopasowane zestawy kołnierzy. Przyda się także wyposażenie okna w odpowiednie przesłony, które zabezpieczą pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem, a przy okazji ożywią wygląd wnętrza.

Nawet najbardziej energooszczędne okno nie spełni swoich funkcji jeśli nie będzie poprawnie zamontowane w dachu.

Szczelnie i ciepło wokół okna

Chociaż nie widać ich w gotowym dachu, produkty izolacyjne pełnią kluczową rolę w zakresie ochrony przed wilgocią i przed stratami ciepła. Najlepiej sprawdzają się specjalne zestawy kołnierzy izolacyjnych (XDK), które mają rozmiar idealnie odpowiadający konkretnemu modelowi okna. W skład zestawu wchodzi ocieplenie z naturalnej wełny owczej, zapewniające dzięki swojej sprężystości dobre przyleganie do ramy i skutecznie ograniczające ryzyko tworzenia się mostków termicznych. Oprócz wełny, w pakiecie XDK znajduje się zewnętrzny kołnierz paroprzepuszczalny, służący do połączenia z membraną dachową, oraz montowany od środka kołnierz paroizolacyjny. Oba kołnierze mają za zadanie chronić wełnę przed zawilgoceniem. To bardzo ważne, bo tylko suchy materiał termoizolacyjny należycie spełni swoje zadanie.

Dopasowane ściśle do rozmiarów okna kołnierze izolacyjne wraz z wełną pomagają zredukować straty ciepła zimą i przyczyniają się do poprawy komfortu przy niższych rachunkach za ogrzewanie.

Oprócz kołnierzy izolacyjnych stosowanych w wewnętrznych warstwach połaci, okno dachowe wymaga też bezpośredniej ochrony od zewnątrz. W tym celu w dachu montuje się go z systemowym kołnierzem uszczelniającym. Gwarantuje on prawidłowe połączenie z pokryciem dachowym i bezpieczne odprowadzanie wody poza obręb okna. Kołnierz dobiera się w zależności od konstrukcji połaci, rodzaju materiału pokryciowego oraz modelu okna. Oprócz standardowych, w ofercie są też specjalne, na przykład do okien balkonowych, kolankowych czy lukarny, zaś do okien łączonych w grupy, czyli zestawionych obok siebie w pionie lub w poziomie, stosuje się modułowy system zespoleń kołnierzy. Na uwagę zasługuje też polecany do domów niskoenergochłonnych i pasywnych kołnierz Thermo z dodatkową termoizolacją i klinami uszczelniającymi. Umożliwia on docieplenie okna ponad poziomem łat, redukując straty ciepła w strefie wokółokiennej nawet o 15%.

Kołnierz Thermo posiada przyklejony od wewnątrz elastyczny materiał dociepleniowy, który szczelnie przylega od ościeżnicy okna dzięki czemu po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę.

Optymalna kontrola nasłonecznienia i dekoracja

Poza kosztami ogrzewania w zimie, coraz częściej odczuwamy obciążenie domowego budżetu również latem, ze względu na konieczność chłodzenia poddasza. Zamiast instalować zużywającą prąd i mało ekologiczną klimatyzację, lepiej zainwestować w profilaktykę i zamontować na oknie odpowiednie przesłony. Najskuteczniej z upałem radzą sobie zewnętrzne rolety, ale zasunięte na oknie nie wpuszczają do wnętrza światła.

Roleta zewnętrzna Komfort skutecznie chroni w gorące dni przed uciążliwym upałem, ale także przed promieniowaniem UV.

Inaczej jest w przypadku markizy AMZ, która nie tylko zacienia wnętrze – pozostając przy tym w dużym stopniu przezierna – ale przede wszystkim skutecznie zatrzymuje promieniowanie słoneczne jeszcze przed szybą, nie dopuszczając do przegrzewania wnętrza. Możemy zasunąć ją nawet na całe lato, chroniąc się przed słońcem i widząc, co dzieje się na zewnątrz. Właściwości termoizolacyjne mają również niektóre rolety wewnętrzne, na przykład pokryta specjalnym srebrnym tworzywem roleta ARF czy plisowana roleta APS. Dzięki bocznym prowadnicom można zatrzymać je w dowolnym położeniu, regulując nasłonecznienie i dając uczucie przyjemnego zacienienia wnętrza. Klasyczne rolety wewnętrzne z upałem radzą sobie nieco gorzej, ich zaletą jest natomiast to, że są dostępne w szerokiej gamie struktur i kolorów, co pozwala ożywić wnętrze. Montując je razem – od zewnątrz funkcjonalną markizę, od środka dekoracyjną roletę – stworzymy spójny zestaw.

Markiza zewnętrzna oraz dodatek wewnętrzny zamontowane na jednym oknie dachowym FAKRO tworzą zestaw akcesoriów zapewniający najwyższy komfort mieszkania na poddaszu.

Kupując kołnierze uszczelniające, akcesoria montażowe oraz dodatki do okien dachowych od firmy FAKRO, mamy pewność, że wszystko będzie do siebie pasować, a montaż nie sprawi wykonawcom kłopotu. Inwestycja w nowoczesne okna, systemowe zestawy kołnierzy oraz dopasowane zewnętrzne i wewnętrzne przesłony jest gwarancją jakości i dobrze wpisuje się w energooszczędny trend, pozwalając przez lata eksploatacji odczuwać realne korzyści w portfelu.

www.fakro.pl