VELUX Commercial dostarczył świetliki dachowe do Papilioramy – tropikalnego ogrodu z motylami

Założona w latach 80. w Kerzers w Szwajcarii Papiliorama była pierwszym w Europie ogrodem motyli – obecnie jest domem dla ponad 1000 owadów, które swobodnie poruszają się po terenie bogatym w tropikalną faunę oraz florę. Firma VELUX Commercial dostarczyła do Papilioramy pasma świetlne Vario Therm.

Wymagająca renowacja budynku

W ramach projektu “Papiliorama 2030” właściciele kompleksu postanowili poddać budynek modernizacji, która objęła także stare świetliki znajdujące się nad kawiarnią, kasą biletową oraz przestrzenią wystawową. Choć początkowo chcieli całkowicie zamknąć dach i doświetlić go kilkoma kopułami, to pasmo świetlne Vario Therm przekonało ich do swoich zalet. Trzy nowe, energooszczędne świetliki modułowe VELUX Commercial umieszczone na dachu zastąpiły dotychczasowe nieefektywne i przeciekające pokrycie. Vario Therm spełniły wymagania techniczne, a dzięki swojej łukowej konstrukcji wprowadziły w budynku więcej harmonii.

  • Wpuszcza światło, ale także tworzy spokojny i cichy dach. Nasze największe zmartwienie zostało zastąpione czymś solidnym i przyjemnym. Lato to gorączkowy okres, ale udało nam się pracować sektor po sektorze, minimalizując przerwy. Teraz architektura dachu znacząco poprawiła się, co przyniesie nam korzyści energetyczne – mówi Caspar Bijleveld, dyrektor Papiliorama.

Rozwiązanie od VELUX Commercial zostało wybrane także ze względu na szybkość montażu. Świetliki Vario są prefabrykowane, na potrzeby ich zamontowania opracowano specjalną ramę do konstrukcji. Prace przeprowadzono w okresie intensywnej eksploatacji budynku, w czasie dużego ruchu turystycznego.

Pasma świetlne Vario Therm

W projekcie zastosowano energooszczędne świetliki Vario Therm ze sklepieniem łukowym – idealnie nadające się zarówno do płaskich dachów budynków komercyjnych, jak i przemysłowych – w tym jeden o długości 28 m i dwa o długości 40 m. Pasma świetlne Vario Therm są prefabrykowane i mają ogromne ilości konfiguracji, cechuje je doskonała izolacja, która jest kluczowa przy tej realizacji. Dzięki systemowi rozprowadzania ciepła i izolacji termicznej w obszarze okapu i krawędzi są one w stanie osiągnąć współczynnik Uw na poziomie 1,02 W/m²K. Wentylacja jest obecnie częścią kontrolowanego systemu budynku – za pomocą systemu zarządzania można zdalnie monitorować i regulować panującą w nim temperaturę zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki zastosowaniu pasm świetlnych od VELUX Commercial Papiliorama może cieszyć się większą ilością światła dziennego oraz świeżego powietrza, co przekłada się wygodę gości na optymalne warunki dla motyli i owadów. Nie bez znaczenia jest także wysoka wartość izolacyjna, pozwalająca na osiągnięcie wyższej wydajności cieplnej.

_____________________________

O VELUX Commercial:

VELUX Commercial to utworzony w 2019 roku pion biznesowy, który obejmuje marki Wasco, Vitral oraz Grupę JET i zatrudnia łącznie prawie 1200 osób w działach sprzedaży, produkcji i administracji w 13 krajach. Polski oddział zlokalizowany jest w Wielkopolsce – we Wrześni. Rozszerzone portfolio produktów obejmuje świetliki kopułkowe i okna do dachów płaskich, pasma świetlne z poliwęglanu, systemy oddymiania oraz systemy szklenia, takie jak nowoczesne rozwiązanie w zakresie światła dziennego, czyli świetliki modułowe.

Więcej o VELUX Commercial przeczytasz tutaj: www.commercial.velux.pl