Skuteczne odprowadzanie dymu i ciepła w budynkach komercyjnych – poznaj niezawodne rozwiązania

Nie jest tajemnicą, że projekty z zakresu budownictwa przemysłowego i komercyjnego charakteryzują się wysokimi wymaganiami architektonicznymi. Stąd też konieczność stosowania innowacyjnych rozwiązań, które, poza aspektem estetycznym, przyczynią się także do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na szczególną uwagę zasługują sposoby na sprawne odprowadzanie dymu i ciepła z narażonych na ryzyko pożaru przestrzeni. Dlaczego to takie ważne?

Samopoczucie, wydajność i bezpieczeństwo ludzi to jedne z ważniejszych wyznaczników przy projektowaniu systemów przeciwpożarowych szczególnie w budynkach przemysłowych i komercyjnych. Jednym z najważniejszych systemów, służących do zapewnienia bezpieczeństwa, jest oddymianie grawitacyjne.

Najistotniejszym zadaniem grawitacyjnego systemu oddymiania jest umożliwienie sprawnej drogi ewakuacji poprzez usuwanie dymu i szkodliwych gazów, a dzięki temu – zwiększenie widoczności. To także ogromne ułatwienie dla ratowników zaangażowanych w gaszenie powstałego pożaru. Dodatkowo, system chroni całościową konstrukcję budynku przed wysoką temperaturą poprzez jej obniżenie. W przypadku dachów przemysłowych i komercyjnych z tymi zadaniami doskonale poradzi sobie Vario Therm z klapami oddymiającymi od VELUX Commercial- pasmo świetlne łączące izolację termiczną, zabezpieczenie i uszczelnienie dachu z atrakcyjnym wyglądem oraz gwarancją bezpieczeństwa.

Jak działa oddymianie grawitacyjne w czasie pożaru? Co szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa, uruchamia się automatycznie, gdy tylko wykryje dym kumulujący się w budynku. Doskonałym wsparciem do tego jest pasmo Vario Therm wyposażone w specjalne klapy oraz urządzenia otwierające do odprowadzania dymu i ciepła (certyfikowany system SHEV). Rozwiązanie to umożliwia wydostanie się trujących gazów i ciepła na zewnątrz. Dodatkowo doświetla drogi ewakuacyjne tym samym ułatwiając wydostanie się z objętego pożarem budynku.

Pasma świetlne znajdą swoje zastosowanie zarówno w nowych projektach, jak i tych wymagających renowacji. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się zrównoważony rozwój oraz efektywność energetyczna, przy zapewnieniu optymalnego doświetlenia naturalnym światłem dziennym. Tym samym stanowi wydajne i niezawodne rozwiązanie zmniejszające niedotlenienie w przypadku pożaru, gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Więcej informacji o gwarantujących bezpieczeństwo pożarowe pasmach świetlnych Vario Therm znajdziesz na: https://commercial.velux.pl/