Przekształcanie przestrzeni za pomocą światła dziennego

Koszty energii w budynkach i zdrowie ludzi to obecnie dwa bardzo istotne tematy. Jak utrzymać ciepło przy niebotycznie wysokich cenach energii? Jak zapobiegać pleśni i związanym z nią problemom zdrowotnym w niedogrzanych pomieszczeniach? I jak zapobiegać przenoszeniu się wirusów? Częścią rozwiązania jest wpuszczenie do budynku światła dziennego i świeżego powietrza. 

Obecnie ludzie spędzają nawet 90% czasu w pomieszczeniach, a dodatkowo większość czasu w ciągu dnia przebywamy poza domem- w szkołach, biurach, przemysłowych miejscach pracy, obiektach sportowych czy sklepach. To sprawia, że zdrowy klimat wewnętrzny w budynkach komercyjnych, publicznych i przemysłowych jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Przy rozważaniu renowacji lub planowaniu nowego budynku, świetliki dachowe mogą stanowić prawdziwą różnicę, przekształcając budynki w inspirujące, zdrowe i produktywne przestrzenie poprzez wprowadzenie światła dziennego i świeżego powietrza.

Wiele badań wskazuje, że światło dzienne może pozytywnie wpływać na środowisko pracy, a nawet poprawiać wydajność. Wydajność i produktywność pracowników w biurach, budynkach przemysłowych i handlowych może wzrosnąć nawet o 15% przy lepszych warunkach naturalnego oświetlenia. Ponadto, światło dzienne i świeże powietrze tworzą przyjemniejsze środowisko pracy, co skutkuje niższą absencją.

Inne badania przedstawiają dowody na to, że środowisko doświetlone światłem dziennym może prowadzić do bardziej efektywnej nauki. W rzeczywistości uczniowie w klasach o najlepszych warunkach oświetlenia dziennego osiągali do 18% wyższe wyniki w testach niż uczniowie z najmniejszym dostępem do światła dziennego.

W przypadku jakości powietrza w pomieszczeniach, główne badania nad wydajnością umysłową osób przebywających w budynkach biurowych i szkołach wykazały, że zła jakość powietrza zmniejsza wydajność, podczas gdy dobra jakość powietrza ją poprawią.

Światło dzienne jako klucz do przebudowy przestrzeni biurowej

Podczas gdy międzynarodowa firma inżynierska Sweco planowała swoją niedawną przeprowadzkę do nowego biura w odnowionym budynku fabrycznym, dostęp do światła dziennego był kluczowym parametrem projektu. Projekt obejmował wymianę świetlików dachowych w celu optymalizacji światła dziennego i zapewnienia świeżego powietrza.

– Chcieliśmy, aby wszyscy nasi ludzie pracowali razem pod jednym dachem, w jednej otwartej przestrzeni. Zrozumienie, jak światło dzienne dociera do przestrzeni, pozwoliło nam stworzyć środowisko biurowe, w którym każdy pracownik odczuwa dostęp do naturalnego światła. Był to główny cel podczas remontu. Teraz światło dzienne jest codzienną przyjemnością dla każdego pracownika w biurze – powiedział Anders Lyhne, dyrektor kreatywny w Sweco.

Wymiana świetlików dachowych w biurze Sweco zmniejszyła również zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie dzięki zapewnieniu optymalnej ilości światła dziennego.

Poprawa koncentracji i nauki dzięki światłu dziennemu

W szkole Grøndalsvængets w Danii światło dzienne i świeże powietrze również odegrały kluczową rolę w niedawnym projekcie rozbudowy i renowacji. Lepszy dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza dzięki świetlikom wentylacyjnym natychmiast przyniósł pozytywne zmiany dla uczniów i nauczycieli, jak twierdzi dyrektor szkoły Kristoffer Gregerson.

– Chcemy stworzyć najlepsze środowisko do nauczania i uczenia się, więc kiedy chodzę po szkole, cieszę się z widoku zadowolonych ludzi. Dzięki obecności światła dziennego i sprzyjającego klimatu wewnętrznego mamy środowisko szkolne, w którym każdy może dać z siebie wszystko – powiedział.

W szkole Grøndalsvængets światło dzienne przechodzące przez dach i fasadę oznaczało również mniejszą zależność od sztucznego oświetlenia. Jednocześnie wbudowana wentylacja naturalna zmniejszyła zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną i pomogła obniżyć poziom dwutlenku węgla. W ten sposób światło dzienne i naturalna wentylacja zmniejszyły zużycie energii i przyczyniły się do realizacji celów szkoły w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Poznaj przekształcającą siłę światła dziennego: https://commercial.velux.pl/

_____________________________

O VELUX Commercial:

VELUX Commercial to utworzony w 2019 roku pion biznesowy, który obejmuje marki Wasco, Vitral oraz Grupę JET i zatrudnia łącznie prawie 1200 osób w działach sprzedaży, produkcji i administracji w 13 krajach. Polski oddział zlokalizowany jest w Wielkopolsce – we Wrześni. Rozszerzone portfolio produktów obejmuje świetliki kopułkowe i okna do dachów płaskich, pasma świetlne z poliwęglanu, systemy oddymiania oraz systemy szklenia, takie jak nowoczesne rozwiązanie w zakresie światła dziennego, czyli świetliki modułowe.

Więcej o VELUX Commercial przeczytasz tutaj: www.commercial.velux.pl