Od A do Z – z myślą o przyszłości! | WEINMANN Treff 2023

Od stolarki budowlanej i różnych konstrukcji stołów montażowych po wielofunkcyjne mosty oraz prelekcje branżowe- odwiedzający Dni Otwarte mieli okazję uzyskać szeroki wgląd w portfolio produktów WEINMANN oraz zdobyć nowoczesną wiedzę dotyczącą budownictwa drewnianego.

Firma WEINMANN, oferuje nowoczesne maszyny i systemy, dysponuje szeroką specjalistyczną wiedzą na temat całego łańcucha procesów – od tworzenia konstrukcji ciesielskich, przez drewniane szkielety i elementy, aż po obsługę materiałów. Z taką znajomością obszaru WEINMANN zapewnia swoim klientom optymalne doradztwo w kwestii rynkowych trendów i nie tylko. Jak co roku firma organizuje Dni Otwarte w St. Johann, w Niemczech, podczas których zwiedzający zapoznają się z najnowszymi trendami, technologiami produkcyjnymi, maszynami oraz usługami w budownictwie drewnianym.

„Od A do Z”

Tegoroczne Dni Otwarte WEINMANN Treff zachwyciły swoją koncepcją w nowo wybudowanej hali produkcyjnej w St. Johann i zaoferowały odwiedzającym szeroki wachlarz możliwości poznania i wymiany informacji na temat aktualnych trendów w budownictwie drewnianym. Wystawę odwiedziło ponad 300 gości z 13 krajów. WEINMANN zaprezentował się jako wszechstronny partner, oferujący swoim klientom nie tylko innowacyjne technologie maszynowe, ale także kompleksowy zakres usług, który wykracza poza standardową produkcję maszyn.

Ogromne zainteresowanie wystawą i liczba odwiedzających po raz kolejny pokazały, że budownictwo drewniane ma duży potencjał, pomimo obecnego spowolnienia na rynku. Podczas dwudniowego wydarzenia wszystkie specjalistyczne prezentacje były w pełni zarezerwowane, co sprzyjało ożywionej wymianie zdań pomiędzy stolarzami, firmami produkującymi domy z drewna i ekspertami branżowymi.

Towarzysząca wydarzeniu wystawa z 24 wystawcami oferowała również kompleksowy wgląd w aktualne produkty i usługi z zakresu: oprogramowania, urządzeń mocujących, narzędzi, rozwiązań opakowaniowych, materiałów drewnopochodnych, systemów odciągowych, rozwiązań izolacyjnych i systemów transportowych.

PARTNERSTWO, KTÓRE WYKRACZA DALEKO POZA PRODUKCJĘ

Abstrahując od wszystkich technicznych zawiłości, niemal każdy gość Dni Otwartych WEINMANN Treff zadawał ekspertom pytanie: jak przygotować przedsiębiorstwo na przyszłość? Odpowiedź była jedna: doradztwo, automatyzacja, serwis oraz  dokształcanie pracowników. Wszystko kompleksowo – co kluczowe – dostępne u jednego dostawcy. Jako kompleksowy partner w budownictwie drewnianym, WEINMANN robi znacznie więcej. Firma wspiera cieślów i inżynierów konstrukcji drewnianych, od doradztwa poprzez opracowanie optymalnej koncepcji produkcji, aż po odpowiednie kwalifikacje pracowników i organizację firmy.

WEINMANN Tref były doskonałą okazją do poznania również cyfrowych rozwiązań firmy WEINMANN. Zaprezentowano między innymi rozwiązanie do symulacji złożonych procesów produkcyjnych w zakresie tworzenia koncepcji i obliczania czasu taktu. Dzięki temu można wcześnie rozpoznawać ewentualne wąskie gardła i zoptymalizować procesy produkcyjne. Inną atrakcją były okulary VR, które umożliwiają testowanie koncepcji urządzeń w wirtualnym środowisku 3D.

Oprócz samego wydarzenia, firma zaoferowała możliwość obejrzenia linii produkcyjnych WEINMANN na miejscu u klientów referencyjnych, podczas wycieczek „TEQ tour”. Pozwoliło to odwiedzającym zapoznać się z kompleksowymi systemami przemysłowymi w środowisku produkcyjnym.

OD AUTOMATYZACJI DO ZINTEGROWANEGO ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO

Dni Otwarte umożliwiły odwiedzającym poznanie na żywo szerokiego portfolio maszyn WEINMANN. Począwszy od tzw. samodzielnie składanego stołu montażowego dla mniejszych zakładów ciesielskich aż po najnowsze mosty wielofunkcyjne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – od rozkroju elementów ścian, dachów i stropów na maszynach  BEAMTEQ, przez tworzenie konstrukcji szkieletowych na stołach montażowych BUILDTEQ, aż po podawanie i odbieranie materiału za pomocą automatycznych magazynów STORETEQ.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się most WALLTEQ M-300, który spełnia rosnące wymagania w zakresie prefabrykacji i budowy elementów. Złącze HSK jego wrzeciona obróbczego umożliwia ręczną wymianę agregatu pilarskiego i narzędzia do znakowania. W szczególności obróbka płyt izolacyjnych z włókien drzewnych jest bardziej wydajna za pomocą agregatu pilarskiego i zoptymalizowanego odciągu. Zwiększona elastyczność procesów wspiera zwłaszcza zakłady produkcyjne o szerokim asortymencie produktów. Możliwa jest przy tym także wydajna obróbka elementów ścian, dachów i stropów.

Zaprezentowany został również most WALLTEQ M-500 z agregatem pilarskim o maksymalnej głębokości cięcia 195 mm, który pozwala na obróbkę ścian o znacznej grubości. Jest to bardzo istotne w kontekście rosnących wymagań termicznych dla budynków mieszkalnych.

Ponadto zwiedzający mogli obejrzeć stół stolarski do samodzielnego montażu BUILDTEQ A-300, zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa pracy i ergonomiczną produkcję elementów konstrukcji drewnianej. Pakiet do montażu dachów i stropów pozwala w łatwy sposób mocować belki, które po zaciśnięciu, za pomocą siłowników pneumatycznych, nie przemieszczają się, co zapewnia łatwość montażu.

Na WEINMANN Tref nie mogło również zabraknąć „pilarki do zadań specjalnych”- BEAMTEQ B-660.  Zapewnia ona możliwość obróbki elementu z wszystkich 6-ciu stron bez konieczności jej obracania dzięki trzeciemu agregatowi znajdującemu się od spodu obrabianego elementu. Zdecydowania przyśpiesza to proces wykonywania np. belek oczepowych i podwalin z wręgami pod słupki. Tak wykonane elementy mogą przyspieszyć montaż szkieletu ściany nawet do 20%!

DO ZOBACZENIA Z ROK!

Przedstawiciele firmy WEINMANN z dumą spoglądają na udane wydarzenie i dziękują wszystkim odwiedzającym, wystawcom i prelegentom za czas i obdarzenie ich zaufaniem.

Josef Zerle, Dyrektor Zarządzający WEINMANN, z satysfakcją podsumował wydarzenie – “WEINMANN Treff stał się międzynarodowym miejscem spotkań branży budownictwa drewnianego. Entuzjazm dla prezentowanych rozwiązań
i całego programu był wyczuwalny w tych dniach. Opinie pionierskich firm, stolarzy, którzy podnieśli swoją działalność na wyższy poziom lub liderów rynku z branży domów prefabrykowanych, wzbogaciły nasze wydarzenia. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji WEINMANN Treff 2024!”.

Przedstawicie firmy WEINMANN w Polsce: Filip Siuda oraz Maciej Marecki podkreślili, jak ważne jest zobaczenie na własne oczy kompleksowych rozwiązań firm, które rocznie budują po kilkaset domów prefabrykowanych. Ponadto wymiana doświadczeń oraz atrakcyjne wykłady na temat optymalizacji produkcji czy trendów w budownictwie drewnianym są bezcennym źródłem zdobywania  przewagi konkurencyjnej.

Autor:
Joanna Miężał-Basińska

Manager ds. Marketingu i Komunikacji w firmie HOMAG Polska Sp. z o.o.