Izolacje akustyczne i termiczne dachów skośnych. Dowiedz się, jak wykorzystać wełnę do ocieplenia poddaszy użytkowych i nieużytkowych

Ocieplanie wełną mineralną to najlepszy sposób na utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Niski współczynnik przenikania ciepła to jednak nie wszystko. Wełna do ocieplenia dachu ma również doskonałe właściwości wpływające na akustykę i utrzymanie zdrowego mikroklimatu. Zobacz, jak zabezpieczyć wełną poddasze i który rodzaj materiału wybrać.

Ocieplenie poddaszy – izolacja poddasza wełną mineralną

Specjalizujemy się w produkcji materiałów ociepleniowych wykorzystywanych przy izolacji dachów skośnych, czyli, m.in. wszelkiego rodzaju ociepleń poddaszy. W przypadku termoizolacji bardzo wiele zależy od samej budowy zadaszenia – montowanie izolatorów jest tym trudniejsze, im bardziej skomplikowana konstrukcja. Mimo wszystko dotarcie do małych powierzchni jest możliwe przy użyciu materiałów izolacyjnych o mniejszej grubości, głównie wełen skalnych i szklanych. Oba rodzaje wyróżniają się sprężystością, pozwalającą dowolnie je formować i wypełnić nawet najbardziej ciasne przestrzenie, co znacznie poprawia izolacyjność i gwarantuje skuteczne docieplenie.

 

Ocieplenie wełną mineralną szklaną – ciepło zimą i chłodno latem. Poznaj tajniki dobrej izolacji

Najkorzystniejszym rozwiązaniem izolacji poddaszy jest ciągły, dwuwarstwowy układ wełny mineralnej szklanej, która jest niepalna, łatwa w montażu, wykazuje paroprzepuszczalność i doskonale wypełnia przestrzeń w przegrodzie.

Układ dwuwarstwowy pozwala na zminimalizowanie mostków termicznych, jakie tworzą elementy konstrukcji nośnej.

Odpowiednia grubość izolacji termicznej oraz jej parametry zapewniają izolację cieplną, jak również akustyczną, a poprawne zaprojektowanie przegród – z folią paroizolacyjną, wiatroizolacją i szczeliną wentylacyjną – uniemożliwi zbieranie się w ich wnętrzu wilgoci. W ten sposób przegrody są cały rok suche, a wewnątrz domu jest ciepło zimą i chłodno latem.

 

Ocieplenie stropodachu wełną mineralną – zamiast styropianu

Jeśli rozważasz ocieplenie domu styropianem, miej świadomość, że przede wszystkim ten materiał nie zabezpiecza w 100%. Jego sprężystość jest zerowa, więc w przeciwieństwie do wełny nie daje się odpowiednio formować. Przez to nie wypełnia szczelnie stropu i pozwala zimnemu powietrzu przenikać do wnętrza domu. Postaw na ocieplenie stropodachu elastyczną wełną mineralną, która wypełni nawet najtrudniej dostępne miejsce i zapobiegnie powstaniu mostka termicznego.

 

Ocieplanie wełną mineralną skosów

Do izolacji dachów skośnych rekomendowanymi produktami są wełny szklane – szczególnie w postaci mat. Łączna grubość takiej wełny zależy od konstrukcji budynku i parametrów samego materiału izolacyjnego, ale nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Ciągłość izolacji i szczelność połączeń folii paroizolacyjnej są gwarantem prawidłowego funkcjonowania całej przegrody.

 

Wełna do zabudowy poddasza – najważniejsze właściwości wełny szklanej

Wełna mineralna szklana jest lekka i sprężysta i nie obciąża nadmiernie konstrukcji, dlatego stosuje się ją właśnie do izolacji poddaszy i w lekkich konstrukcjach szkieletowych, a nie elewacjach i podłogach (to zadanie dla wełny skalnej). Ponadto ocieplenie wełną mineralną gwarantuje izolację termiczną i akustyczną, wełna jest niepalna (chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia) oraz odporna na rozwój grzybów oraz pleśni.