EDP zainwestuje 2,5 mld euro w projekty fotowoltaiczne na całym świecie

Grupa EDP, światowy lider w zakresie instalacji fotowoltaicznych, umacnia swoją pozycję dzięki doświadczeniu zdobytemu na 17 rynkach oraz rosnącej liczbie nowych instalacji PV. Wolumen zainstalowanej mocy grupy EDP globalnie w źródłach słonecznych wynosi już 1,6 GWp. W Polsce całkowita moc instalacji PV EDP Energia Polska wynosi 26,6 MWp.

Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach fotowoltaicznych (tzw. rozproszona generacja fotowoltaiczna) stało się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów biznesowych EDP. Według szacunków blisko 50 proc. wszystkich nowych instalacji, jakie powstaną w nadchodzących latach na świecie, stanowić będą projekty tej marki. Do 2026 roku grupa planuje zainwestować 2,5 miliarda euro w instalację dodatkowych 4 GWp w projektach słonecznych, dla rodzin i firm, zapewniając tym samym decydujący wkład w transformację energetyczną.

EDP na świecie

EDP, globalny lider w zakresie rozproszonej generacji fotowoltaicznej, także na rynku europejskim nie ma sobie równych. W nieco ponad 10 lat grupa zainstalowała około 1,6 GWp mocy w projektach fotowoltaicznych dla klientów biznesowych i indywidualnych na całym świecie. 0,9 GWp mocy z powyższych instalacji powstało w ramach w modelu PV-as-a-Service, w którym EDP pokrywa 100 proc. początkowego finansowania inwestycji i zawiera długoterminową umowę PPA z klientem.

Rozwijając rozproszoną generację fotowoltaiczną i obsługując instalacje na 17 rynkach na świecie, grupa EDP zdobyła wyjątkowe doświadczenie i wyszkoliła zespoły specjalistów, którzy zrealizowali dotychczas 127 tysięcy projektów PV w domach mieszkalnych (w Europie) oraz w małych firmach i dużych przedsiębiorstwach (w Europie, w regionie Azji i Pacyfiku, w Ameryce Północnej i Brazylii). Ten sukces jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług, jakie gwarantuje EDP swoim klientom oraz konsekwentnej realizacji strategii dotyczącej budowania bardziej zrównoważonej planety dla wszystkich.

– Rozproszona generacja fotowoltaiczna stanowi ogromną szansę na przyspieszenie transformacji energetycznej, w której możemy uczestniczyć razem z naszymi klientami. Co więcej, budowa instalacji PV pozwala naszym partnerom znacznie obniżyć wydatki na energię elektryczną. Wynika to z krótszego czasu pozyskiwania pozwoleń i szybszej realizacji projektów oraz zwrotu z inwestycji w porównaniu z większymi projektami dotyczącymi budowy odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową. Jest to także odpowiedź na rosnące aspiracje naszych klientów w zakresie niezależności energetycznej. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z tysiącami firm i rodzin, które korzystając z tych rozwiązań, generują nową, czystą energię i wspierają globalną walkę ze zmianami klimatu – mówi Miguel Stilwell d’Andrade, dyrektor generalny EDP.

Europa

Według prognoz moc zainstalowana w rozproszonej generacji fotowoltaicznej EDP w Europie wzrośnie ok. 5-krotnie w latach 2023-26. Istotnym krokiem w tym kierunku jest ogłoszone ostatnio partnerstwo z Navigator. Realizowany przez obie firmy projekt dotyczy budowy instalacji PV o mocy 17 MWp.

Ameryka Północna i Ameryka Łacińska

Również proces dekarbonizacji w USA potwierdza olbrzymi potencjał zarówno rozwoju projektów fotowoltaicznych w dużych firmach, jak i w zakładach przemysłowych. Firma także rozwija i wspiera rozproszone społeczności energetyczne, w których panele słoneczne są montowane w odpowiednich lokalizacjach, a wytworzona energia jest dystrybuowana później wśród ich członków. Dzięki temu nawet osoby mieszkające w obszarach, gdzie instalacja paneli słonecznych nie jest możliwa lub opłacalna, mogą czerpać korzyści z czystej energii.

W ciągu najbliższych 3 lat EDP planuje osiągnąć 5-krotny wzrost zainstalowanych mocy m.in. dzięki współpracy z dużymi korporacjami, takimi jak choćby największy dotychczas projekt realizowany przez EDP Renewables dla Google czy ogłoszona ostatnio inwestycja Lufthansy dotycząca budowy nowych instalacji PV w Portoryko.

Region Azji i Pacyfiku

W regionie Azji i Pacyfiku EDP planuje potroić wolumen zainstalowanej mocy w źródłach słonecznych do 2026 roku. Realizacja planowanych inwestycji, spójnych ze strategią grupy w zakresie dekarbonizacji, możliwa będzie dzięki skali i rozwojowi technologicznemu przemysłu produkcyjnego na tych rynkach. Łączna moc projektów EDP będących w fazie przygotowań to ponad 1,1 GWp. Z kolei moc inwestycji zabezpieczonych lub w trakcie budowy wyniesie ponad 150 MWp. Niedawno EDP uruchomiło w Chinach swoją największą na świecie instalację PV o mocy 19 MWp.

W Ameryce Łacińskiej EDP koncentruje się na inwestycjach na rynku brazylijskim, gdzie spodziewany jest 6-krotny wzrost zainstalowanej mocy z generacji fotowoltaicznych do 2026 roku w porównaniu do roku 2022, ze szczególnym uwzględnieniem projektów realizowanych dla społeczności energetycznych korzystających z energii słonecznej.

Rozwój biznesu

Równocześnie EDP zdobywa coraz większe uznanie wśród globalnych firm jako partner gwarantujący skuteczność i wysoką jakość usług w zakresie realizacji projektów słonecznych w wielu krajach. Przykładem może być Faurecia, międzynarodowy koncern motoryzacyjny, który wybrał EDP do rozwoju projektów PV zarówno na rynkach europejskich, jak i w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpraca obejmie łącznie nawet 60 lokalizacji.

Spodziewany wzrost zakontraktowanej mocy grupy EDP będzie możliwy dzięki rozwojowi rynku fotowoltaicznego na całym świecie oraz krótszym okresom realizacji inwestycji (tzw. Time-to-Market) w porównaniu do projektów na skalę przemysłową. Nie bez znaczenia pozostanie także większa elastyczność rozproszonej generacji fotowoltaicznej zarówno w zakresie przyłączania nowych instalacji do sieci czy uzyskiwania pozwoleń, jak i możliwości łańcucha dostaw. Ten segment biznesowy przekłada się także na długoterminową przewidywalność cen, która jednocześnie odpowiada na rosnące obawy klientów dotyczące niezależności energetycznej oraz stanowi konkurencyjne rozwiązanie ich potrzeb energetycznych.

***

Poznaj EDP i EDP Energia Polska

EDP jest międzynarodową firmą energetyczną, która od czterech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność na globalnym rynku energetycznym. Grupa EDP jest obecna w 29 krajach na trzech kontynentach i zatrudnia ponad 13 000 pracowników. W 2022 roku EDP zakontraktowało ponad 670 MWp mocy słonecznej w Europie, czyli o 1,7 razy niż w 2021 roku.

EDP jest czwartym największym producentem energii wiatrowej, słonecznej na świecie. EDP rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2007 roku właśnie w obszarze energetyki wiatrowej poprzez spółkę EDP Renewables. W 2020 roku grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiedzialną za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu. W 2022 roku EDP umocniło swoją pozycję na rynku poprzez akwizycje spółek Soon Energy oraz Zielona-Energia.com. Od początku swojej działalności do końca czerwca 2023 EDP Energia Polska zainstalowała 26,6 MWp na rynku polskim, rozwijając kolejne projekty słoneczne.

Połączenie międzynarodowego doświadczenia grupy EDP, jej stabilnej pozycji finansowej z doświadczeniem polskiej kadry menadżerskiej i jej doskonałą znajomością rodzimego rynku, przekłada się kompleksowe wsparcie dla firm, które szukają oszczędności w rachunku za energię elektryczną i chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej.