Construction Management – bezpieczeństwo inwestycji pod okiem eksperta

Każda forma inwestycji budowlanej to proces wymagający i złożony. Niezależnie czy stawiamy nowy obiekt, czy rozbudowujemy lub modernizujemy już istniejący, sukces tego przedsięwzięcia oddajemy w ręce wykonawców. Construction Management to sposób na efektywne realizowanie procesu inwestycyjnego, który stanowi alternatywę dla tradycyjnego modelu z udziałem generalnego wykonawcy. Jest jednak o tyle bezpieczniejszy, że w dobie inflacji pozwala na większą kontrolę wydatków, dzięki pakietowemu podejściu i rozbiciu prac na kilku wykonawców.

Kierunek – dywersyfikacja

Construction Management to nic innego jak oddanie zarządzania nad częścią realizacyjną swojej inwestycji ekspertom zewnętrznym, którzy mają czuwać nad terminowym przebiegiem każdego etapu prac, z wyprzedzeniem diagnozować i minimalizować ryzyka oraz skutecznie zarządzać budżetem. To odpowiednik Project Managera w przypadku inwestycji w modelu z generalnym wykonawcą.

Czym zatem różni się od najbardziej popularnej w Polsce formy zarządzania budową? – Prowadzenie budowy w tej formule przeznaczone jest dla inwestorów, którzy decydują się na wyłonienie podwykonawców dla wszystkich niezbędnych robót w wieloetapowych i złożonych projektach – mówi Rafał Lorek, Dyrektor Techniczny Seleny ESG – To podstawowy wyróżnik względem tradycyjnego modelu, w którym wykonawca generalny przejmuje odpowiedzialność za cały projekt, na każdym z jego etapów. Ta dywersyfikacja w doborze kontrahentów zewnętrznych ma jedną kluczową zaletę – pozwala na jednoczesną dywersyfikację ryzyk – dodaje.

Budowlany „one stop shop”

Od projektu po całościową realizację – Construction Management pozwala na wybór optymalnego rozwiązania oraz warunków jego wykonania i wykonawców. Wszystko to pod opieką i przy wsparciu jednego zaufanego doradcy. Zarzadzanie inwestycją w myśl zasady „one stop shop” pozwala uzyskać optymalnie najkrótszy czas wykonania przy najniższych osiągalnych kosztach, a jednocześnie najwyższej jakości – nie tylko na etapie realizacji, ale również w trakcie użytkowania.

Należy zaznaczyć, że Construction Management, czyli zarządzanie procesem inwestycyjnym, który podzielony jest na wzajemnie skoordynowane ze sobą pakiety robót, bardzo dobrze pozwala realizować cele w zgodzie z dewizą „value for money”. Dzięki temu inwestor jest w stanie osiągnąć najlepszy z możliwych efektów.

Construction Management na dachu

Usługi z zakresu Construction Managementu zyskują na popularności na rynku polskim. Kompleksowa opieka na każdym etapie realizacji inwestycji znajduje zastosowanie zarówno przy budynkach tworzonych od podstaw, jak i w przypadku prac modernizacyjnych.

Jedną z kondygnacji, które pod kątem prac remontowych oraz budowalnych dostarczają szczególnych wyzwań w budownictwie wielkopowierzchniowym i przemysłowym jest dach. Płaskie dachy o dużym metrażu dają możliwości ich adaptacji do wielu istotnych funkcji, przekładających się na optymalizację funkcjonowania całego budynku. Sztuką jednak jest umiejętne i trafne oszacowanie szans oraz ryzyk związanych z planem ich zagospodarowania.

Coraz częściej powierzchnie płaskich dachów przemysłowych wykorzystuje się do podnoszenia efektywności energetycznej całego przedsiębiorstwa – mówi Rafał Lorek. – Kompleksowa realizacja instalacji fotowoltaicznych dla biznesu i przemysłu, czyli to, w czym specjalizujemy się jako Selena ESG, to wieloetapowe i złożone projekty, które wymagają szerokich i wysokospecjalistycznych kompetencji. W odróżnieniu od konkurencji nie jesteśmy firmą monterską, ale firmą inżynierską, która projektuje rozwiązanie na podstawie oceny stanu technicznego dachu oraz szeregu pogłębionych audytów: konstrukcyjnego, hydroizolacyjnego czy elektrycznego.

Więcej informacji na stronie: selenaesg.pl oraz w biurze prasowym: grupaselena.prowly.com.

Grupa Selena

Grupa Selena jest globalnym producentem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej oraz jednym z czterech największych producentów pian montażowych dla budownictwa na świecie. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne. W skład Grupy wchodzi 36 spółek w 18 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji, Kazachstanie, Hiszpanii i we Włoszech. Międzynarodowe doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać – jest to firma innowacyjna, kreująca nowe rozwiązania, dostosowane do rosnących potrzeb użytkowników. W lutym 2021 r. Grupa Selena dołączyła do prestiżowego Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Grupa Selena była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach. Spółka została wyróżniona m.in.:

  • Tytułem „Inwestor bez granic” – wyróżnienie przyznawane przez Europejski Kongres Gospodarczy 2020
  • Godłem Teraz Polska za pianoklej TYTAN 60 SEKUND
  • Nagrodą Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii „Trwały Sukces”
  • Tytułem Teraz Polska w kategorii „Inwestycja Zagraniczna”

Założyciel Grupy Krzysztof Domarecki otrzymał m.in.:

  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości w uznaniu za zasługi dla polskiej gospodarki
  • Wektora 2017 przyznawanego przez Pracodawców Rzeczpospolitej

Najwyższa jakość produktów Grupy Selena oraz ich nowoczesność cieszą się uznaniem partnerów i klientów w 100 krajach. Portfolio marek Grupy otwierają takie topowe brandy, jak: Tytan Professional®, Quilosa®, Artelit®, COOL-R®.

Grupa Selena od 30 lat angażuje się w tworzenie produktów ekologicznych, łatwych w użyciu i szybkich w montażu, czym przyczynia się do realizacji programu Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju w budownictwie znajdują się m.in.: systemy dachów zielonych z wykorzystaniem hydroizolacji Tack-R® oraz innowacyjne i przyjazne środowisku produkty Tytan Professional®.

Od kwietnia 2008 r. akcje spółki holdingowej Grupy – Selena FM SA – notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.