W niewielkiej odległości od aglomeracji trójmiejskiej znajdują się Kaszuby, niezwykła kraina lasów, jezior i rzek. Właśnie tam, w miejscowości Grabówko, nad jeziorem o tej samej nazwie powstało minimalistyczne osiedle Dolina Buków. W budynkach wykorzystany został system Galeco BEZOKAPOWY.
Projekt osiedla powstał w 2020 roku w gdańskiej pracowni Archmondo Piotr Kowalczyk. Celem było stworzenie niewielkiego zespołu całorocznych domów zlokalizowanego nad jeziorem, sprzyjającego bliskim relacjom sąsiedzkim.
Proekologiczne rozwiązania
Powstałe domy są energooszczędne z tarasami i ogródkami wyeksponowanymi na stronę południową. Budynki zostały wyposażone w pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną. Ich powierzchnia użytkowa to 84 m2, a działka przynależna ma 500 m2. Parter otwarty na taras zajmuje salon z kuchnią, toaleta oraz wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze. Piętro zostało przeznaczone na część bardziej prywatną i mieści 3 sypialnie, łazienkę oraz korytarz. Każdy dom ma na zewnątrz 2 miejsca postojowe.
Skandynawska naturalność
Bliskość natury zainspirowała architektów do nadania interesującego, minimalistycznego kształtu bryle i zastosowania określonych rozwiązań elewacyjnych. Domy formą nawiązują do nowoczesnej stodoły w skandynawskim stylu, ale ich kształt zbliżony jest do sześcianu z dwuspadowym dachem. Niewielkie ryzality nie zaburzają ich czystej formy.
Fasada i przeciwległa ściana szczytowa zostały wyłożone naturalnym drewnem o świetlistej, jasnobrązowej, ciepłej barwie. Ściany boczne i dach mają kolor szary, podobnie jak drzwi wejściowe, nad którymi zainstalowany został stalowy, „wysuwający” się z budynku i integralny z nim daszek.
Niewidoczne rynny
Na domach w Dolinie Buków, ponieważ pozbawione są tradycyjnego okapu, wykorzystany został ukryty w elewacji system Galeco BEZOKAPOWY. Rynny i rury spustowe schowane są w bryle budynku. Zastosowanie tego rozwiązania należy zaplanować na etapie powstawania projektu architektonicznego, natomiast montaż odbywa się podczas klejenia ocieplenia. Rura spustowa została dopasowana do grubości termoizolacji, a za nią i za rynną umieszcza się ocieplenie o podwyższonej izolacyjności. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła jest taki sam jak w przypadku reszty budynku. W systemie Galeco BEZOKAPOWY stosuje się specjalne haki doczołowe, które w dolnej części posiadają specjalne zaczepy. Po zamontowaniu rynny w hakach, całość poziomu rynnowego zakrywana jest przez stalową maskownicę zatrzaskiwaną w dolnych zamkach haków doczołowych. Maskownica doczołowa to jedyny widoczny element systemu.