Trendy w budownictwie. Oto najmodniejsze rozwiązania!

Budowa domu to wielkie wyzwanie, szczególnie gdy mamy do wyboru tak wiele różnych technologii. I choć trendy w branży budowlanej nie zmieniają się tak szybko, jak w przypadku aranżacji wnętrza, to warto wiedzieć, które z nich są naprawdę warte uwagi. Dziś podpowiadamy najciekawsze rozwiązania, które z minionym roku cieszyły się dużym powodzeniem wśród inwestorów.

Widoczną tendencją ostatnich lat jest zwrot branży budowlanej w stronę ekologii. Dowód na to dał również okres pandemii i lockdownów, kiedy poczuliśmy, że możliwość bliskiego kontaktu z naturą jest ogromną wartością. Nie tylko z perspektywy tego, w jakim miejscu mieszkamy (wiadomo, że im bliżej lasu, tym przyjemniej), ale również materiałów jakimi się otaczamy. Na nasze dobre samopoczucie duży wpływ mają materiały naturalne lub bliskie naturze np. inspirowane nią. Z tego też powodu na nowo odkrywamy drewno, jego wszechstronne zastosowanie i walory estetyczne. Bardziej świadomie korzystamy także z dostępnych technologii. Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest dziś nie tylko modne, ale przede wszystkim bardzo praktyczne, z uwagi na stale rosnące ceny prądu czy gazu. Poza osobistą korzyścią związaną z obniżeniem rachunków, wybór technologii proekologicznych przy budowie domu ma również ogromne znaczenie dla naszego środowiska. Nasze świadome wybory mogą bowiem skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Tym bardziej więc cieszy fakt, że na rynku dostępnych jest tak wiele ekologicznych rozwiązań i produktów, pozwalających zbudować trwały, zdrowy i energooszczędny dom.

Otwarcie na naturę

Duże przeszklenia to coś, co zdecydowanie warto uwzględnić w projekcie domu. Popularnością cieszą się dziś nowoczesne budynki o minimalistycznej bryle, a duże okna są ich nieodłącznym elementem. Szczególną uwagę zwracają budynki piętrowe, w których okna panoramiczne rozpościerają się na więcej niż jedną kondygnacje, np. od frontu domu. Duże okna zapewniają nie tylko ciekawy wygląd budynku z zewnątrz, ale również nadają wyjątkowy klimat jego wnętrzu, ponieważ dzięki dużej ilości rozproszonego światła wydaje się ono optycznie większe. Duże przeszklenia w budynku wybieramy również chętnie wtedy, gdy działka jest atrakcyjnie usytuowana i mamy wokół ładne widoki. Duże okna pozwolą nam obserwować otoczenie i być bliżej natury. Z tego też powodu modne są okna narożne oraz przesuwne, które po otwarciu zacierają granicę między wnętrzem, a tym co na zewnątrz. Wybierając duże przeszklenia należy jednak pamiętać o tym, aby charakteryzowały się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła. To pozwoli uniknąć strat cieplnych.

Fokus na drewno

Drewno jest materiałem przyjaznym naturze, dlatego wzrasta zainteresowanie budownictwem z prefabrykatów oraz budynkami modułowymi. Charakteryzują się one nie tylko ciekawymi bryłami, doskonale wpisującymi się w bieżące trendy, ale także wygodą na etapie budowy. Elementy konstrukcyjne domu powstają nie na placu budowy, a w fabryce, zaś sam czas montażu jest nieporównywalnie krótszy niż w przypadku budowy domu w technologii tradycyjnej. Architekt Piotr Kuczia uważa, że nie jest to przejściowa moda, lecz technologie te zostaną z nami na dłużej. Branża budowalna odkrywa drewno i elementy drewnopochodne jako materiał konstrukcyjny. Choć mamy obecnie do czynienia z – prawdopodobnie czasowym – znacznym wzrostem cen tego surowca, jestem przekonany, że będziemy widzieć coraz więcej elementów drewnianych w konstrukcjach domów. Drewno ma wiele zalet technicznych i środowiskowych. Nie do zaniedbania jest również aspekt psychologiczny – ludzie lubią mieszkać w domach z drewna. W ostatnich latach pojawiło się wiele innowacyjnych, częściowo prefabrykowanych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystujących drewno jako surowiec. To samo dotyczy wykończeń powierzchni ścian i sufitów. Przypuszczam, że jeżeli tylko ceny drewna na to pozwolą, trend ten nie będzie krótką modą, lecz będzie nam towarzyszył przez dłuższy okres. – przekonuje. Ważnym elementem przy budowie domu w technologii szkieletowej jest wybór trwałych i solidnych materiałów. Jednymi z najlepszych dostępnych na rynku są płyty budowlane mfp® Pfleiderer, które cechują się doskonałymi parametrami chroniącymi przed stratami ciepła, ale również zabezpieczają budynek przed wilgocią oraz hałasem. Ponadto jest to płyta, którą możemy wykorzystać na praktycznie każdym etapie budowy, od momentu stawiania fundamentu aż po dach. Płyty budowlane mfp® Pfleiderer dostępne są również w wersji pióro-wpust, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako element poszycia dachu. Technologia ta zapewnia montaż płyty bez zbędnych szczelin, z całkowicie gładką powierzchnią, co pozwala zniwelować do minimum mostki termiczne i gwarantuje bezproblemowe pokrycie blachą czy dachówką. Płyta budowlana mfp® Pfleiderer charakteryzuje się także doskonałą odpornością na działanie wilgoci. Współczynnik spęcznienia pod wpływem wody wynosi jedynie 10%, a gdy się ją całkowicie wysuszy, płyta powraca do swoich pierwotnych rozmiarów. Te cechy sprawiają, że sprawdzi się podczas wznoszenia ścian wewnętrznych (także w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności tj. łazienka), konstrukcjach schodów, ale też jako modny, surowy materiał dekoracyjny. Co więcej płyta budowlana mfp® Pfleiderer jest produktem ekologicznym, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się w główniej mierze drewno recyklingowe oraz poprodukcyjne surowce z tartaków, jak zrębki i wióry.

Odnawialne źródła energii

Nowoczesne technologie pozwalają nam dziś z łatwością czerpać energię ze słońca, wody oraz powietrza. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Aby instalacja była jak najbardziej wydajna, musimy spełnić kilka warunków, m.in. zamontować panele w kierunku, który zapewni nam największe nasłonecznienie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór kierunku południowego. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna może zaspokoić nasze potrzeby w 100%, a nawet wyprodukować nadwyżkę energii. Kolejnym modnym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła, która czerpie energię nagromadzoną w wodzie, powietrzu oraz gruncie. Co więcej, wiele nowoczesnych pomp ciepła to urządzenia niemal bezobsługowe. I chociaż montaż wiąże się ze sporymi wydatkami, to oszczędności na energii jakie oferuje to rozwiązanie sprawia, że inwestycja szybko się zwraca.

Rozwiązania budowlane, które teraz cieszą się tak dużą popularnością z pewnością nie są przejściową modą. Budujemy dziś bardziej świadomie, nie tylko zwracając uwagę na kwestie związane z ekologią, ale również optymalizujemy koszty budowy, wybieramy materiały, które dla nas samych są zdrowsze i bardziej przyjazne. Dlatego rok 2022 może być niemałym wyzwaniem dla architektów i deweloperów. Z pewnością jednak bardzo ciekawym.   

Więcej interesujących informacji na https://www.pfleiderer.pl/pl/produkty/BUDOWNICTWO/konstrukcje