Ociepl dom szybko i ekonomicznie z nową termoizolacją wdmuchiwaną STEICOtimberfloc: połączenie włókien drzewnych i celulozy

Termoizolacja wdmuchiwana zapewnia bardzo dobrą ochronę przed utratą ciepła i przenikaniem chłodnego powietrza zimą lub upałów latem, a przy tym jest dużo szybsza w aplikacji na dużych powierzchniach i konstrukcjach o nieregularnym kształcie. Nowa izolacja STEICOtimberfloc pozwala zmniejszyć nawet o 25 procent ilość potrzebnego materiału i przyniesie długoterminowo najlepsze korzyści. Ocieplimy nią dach, ściany, strop i poddasze.

Główną zaletą termoizolacji wdmuchiwanej jest możliwość dokładnego pokrycia całej ocieplanej powierzchni w bardzo krótkim czasie, ale ta metoda ma jeszcze jedną zasadniczą przewagę nad materiałami konwencjonalnymi – podczas zadmuchu nie powstają spoiny.

Zaklinowane w trzech wymiarach włókna nie tracą elastyczności i z czasem nie osiadają. Warstwa ocieplenia zachowa niezmienne, wysokie parametry. Fot. STEICO

Aplikacja materiału termoizolacyjnego za pomocą zadmuchu to nie tylko najszybszy sposób na zaizolowanie dużych powierzchni czy wiązarów dachowych, ale obecnie najwygodniejsza metoda w przypadku skomplikowanych konstrukcji, przegród o nieregularnym kształcie lub z niełatwym dostępem. Miejsc, które są trudne do zaizolowania materiałami o standardowych rozmiarach – mówi Michał Komorowski menadżer działu wsparcia technicznego w firmie STEICO. – Zadmuch pod dużym ciśnieniem pozwala równomiernie wypełnić materiałem izolacyjnym całą powierzchnię i każdą szczelinę. Powstaje jednolita, pozbawiona przerw warstwa izolacji.

Eliminując łączenia, zapewniamy pełną szczelność warstwy termoizolacyjnej i minimalizujemy ryzyko mostków termicznych, skutecznie zapobiegając stratom ciepła. To właśnie mostki termiczne, które mogą powstawać na styku połączeń materiałów izolacyjnych, są jednym z poważnych błędów budowlanych. Powodują szybsze wychładzanie budynku, a to zagraża komfortowi temperaturowemu mieszkańców i ma konsekwencje w wyższych rachunkach za energię grzewczą.

Oszczędność materiału izolacyjnego

Budynki ocieplone materiałem termoizolacyjnym w postaci sypkich włókien drzewnych lub celulozy są energooszczędne i komfortowe dla mieszkańców zarówno zimą, jak i latem. Teraz możemy skumulować działanie obu, ocieplając dom unikalnym połączeniem surowców. STEICOtimberfloc to pierwszy taki materiał termoizolacyjny na rynku, który łączy najlepsze zalety dwóch bioizolacji wdmuchiwanych.

Możemy zastąpić materiały izolacyjne ze sztucznych tworzyw, surowcem naturalnym a także pochodzącym z recyklingu, który jest równie wartościowy i bezpieczny dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Fot. STEICO

Struktura włókien drzewnych gwarantuje trójwymiarowe zazębianie się materiału, co pozwala zmniejszyć jego gęstość nasypową. Oznacza to tyle, że zużyjemy mniej materiału izolacyjnego do osiągnięcia zakładanej efektywności energetycznej w porównaniu do czystej celulozy.

Trójwymiarowe zazębianie się włókien drzewnych to rozchodzenie się wiązek włókien drzewnych na końcach we wszystkich kierunkach, dzięki czemu tworzą stabilną strukturę przestrzenną. Dzięki temu możemy zmniejszyć gęstość nasypową nawet o 25 procent – wyjaśnia Michał Komorowski. – Mniej materiału to dla inwestora niższe koszty, a to zwiększa opłacalność inwestycji.

Połączenie włókien drzewnych z celulozą pozwoliło dwukrotnie zwiększyć prędkość aplikowania materiału. Termoizolację można wykonać jeszcze szybciej nawet w przypadku nadmuchu mniej wydajnymi maszynami, które są nadal często używane na rynku.

Równomiernie w każdym miejscu

Izolacja wdmuchiwana jest stosowana do ocieplania dachu, stropodachu, poddasza i ścian, zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas prac termomodernizacyjnych. Warstwę termoizolacji wykonuje się za pomocą specjalistycznych maszyn. Sprasowane fabrycznie włókna, dostarczane w workach lub balotach bez folii, są rozdrabniane, a następnie przez elastyczny wąż transportujący podawane pod wysokim ciśnieniem bez większego nakładu pracy.

W przypadku dużych i otwartych powierzchni materiał aplikuje się poprzez nadmuch otwarty. Włókna mogą być wdmuchiwane również bezpośrednio do przegród budynku przez specjalnie przygotowane niewielkie otwory, które po zakończeniu aplikacji można łatwo uszczelnić i ukryć. Zadmuch pod dużym ciśnieniem pozwala dokładnie i szczelnie wypełnić wszystkie trudno dostępne miejsca, również znajdujące się wewnątrz przegród elementy instalacyjne.

Trwale przylega do podłoża

Dzięki warstwie izolacji STEICOtimberfloc w ścianach, dachu lub na stropie wnętrze budynku jest chronione przed stratami ciepła i przenikaniem zimnego lub gorącego powietrza z zewnątrz. Materiał charakteryzuje bardzo dobra pojemność cieplna. Ma współczynnik przewodzenia ciepła λD 0,039 [W / ( m*K )].

Aplikacja luźnych termoizolacji pozwala regulować gęstość nasypową i nadać warstwie ocieplenia dowolną grubość, aby zoptymalizować parametry izolacyjne odpowiednio do specyfiki budynku oraz ocieplanej powierzchni. Podczas nadmuchu otwartego na nieużytkowane poddasze gęstość nasypowa wynosi ok. 32 kg/m3 natomiast przy wdmuchiwaniu w przegrody zamknięte od 42 kg/m3.

Izolacja wdmuchiwana STEICOtimberfloc jest stosowana do ocieplania dachu, stropodachu, poddasza i ścian, zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas prac termomodernizacyjnych. Fot. STEICO

Jakie zalety ma jeszcze izolacja wdmuchiwana STEICOtimberfloc? Warstwa ocieplenia nawet po latach będzie trwale przylegała do podłoża i zachowa niezmienne, wysokie parametry przez cały okres użytkowania. Struktura długich włókien gwarantuje trwałą odporność na osiadanie, nawet przy dużych grubościach izolacji. Poszczególne, zaklinowane w trzech wymiarach włókna nie tracą elastyczności, dlatego z czasem nie osiadają.   

Materiał izolacyjny z połączonych włókien drzewnych i celulozy jest otwarty dyfuzyjnie, umożliwiając odparowanie wilgoci z wewnątrz przegrody na zewnątrz. Trwale zabezpieczy konstrukcję budynku przed szkodami wynikającymi z nieprawidłowego odprowadzania wilgoci, zapobiegając w przyszłości kosztownym naprawom.

Możemy izolować ekologicznie

Dobrze ocieplając budynki zwiększamy ich efektywność energetyczną oraz ograniczamy emisyjność. Jednak te działania powinny być zakrojone na szerszą skalę i przynosić jeszcze więcej korzyści. Możemy zastąpić materiały izolacyjne ze sztucznych tworzyw, surowcem naturalnym a także pochodzącym z recyklingu, który jest równie wartościowy i bezpieczny dla ludzi oraz środowiska naturalnego. W taki sposób pozyskiwana jest celuloza znajdująca się w STEICOtimberfloc. To odpad przemysłowy powstający w trakcie produkcji kartonów, który jest nieuniknionym produktem uboczny. Skala globalnego wykorzystywania opakowań kartonowych gwarantuje stałą dostępność do surowca.

W trakcie produkcji izolacji wdmuchiwanej STEICOtimberfloc zmieniamy produkt uboczny o niskiej wartości w wysokiej jakości materiał izolacyjny, który pomaga oszczędzać energię przez dziesięciolecia – podsumowuje Michał Komorowski. –

Coraz więcej sektorów wdraża rozwiązania zwiększające udział surowców wtórnych. Budownictwo również nie ucieknie od tego tematu. Biorąc pod uwagę zagrożenia klimatyczne, musimy podjąć działania zmniejszające wykorzystanie produktów sztucznych, energochłonnych, nierzadko szkodliwych i trudnych do ponownego zagospodarowania – dodaje ekspert.